procedury

Veškeré procedury jsou pouze...

jednoduše popsány, kde se o nich můžete zčásti dozvědět, jak se jmenují a k čemu jsou užitečné. Podle áyurvédské tradice, každou proceduru předchází odborný posudek, který ji může nedoporučit nebo navrhnout jinou, podle okolností, více užitečnou. 

SNEHANA
Snehana je procedura, při které se používají různé bylinné oleje a ghí (přepuštěné máslo) pro vnitřní i vnější užití. Bývá obvykle spojena s masáží a zároveň může být přípravnou kúrou pro očistné terapie paňčakarma. Promašťovací vlastnosti olejů zvlhčují a osvěžují pokožku, která ztrácí svoji ztuhlost a stává se jemnou. Tohoto účinku se dociluje nejen pro pravidelné udržování zdraví, ale také pro léčbu nemocí. Bylinky mají navíc svůj účinek a pomáhají v rychlejší regeneraci tkání.  rucnikprocedury2

ABHYANGA
Širobhyanga je masáž hlavy s použitím bylinných olejů vhodná jako prevence proti bolesti, vypadávání vlasů, předčasnému šedivění, lupům a u poruch hlavových nervů.
Šarírábhyanga je masáž celého těla, která posiluje tkáně a udržuje je v dobré kondici. Používají se při ní bylinné oleje podle tělesného genotypu nebo podle stavu nerovnováhy doši (váta, pitta, kapha). Tato masáž čistí a změkčuje pokožku, balancuje doši, omlazuje, obnovuje přirozenou imunitu, zmírňuje stres, uvolňuje svalové napětí, únavu, zlepšuje látkovou výměnu, spánek, zrak a prodlužuje život. 
Pádábhyanga je masáž nohou s použitím bylinných olejů. Přináší úlevu při snížené hybnosti a pocitu necitlivosti, odstraňuje praskání kůže chodidel, zlepšuje zrak a reguluje vátu.

UDVARTANA
Udvartana je masáž celého těla od ramen k nohám. Používá se bylinného prášku nebo olejů. Při této masáži dochází k otevření cirkulačních kanálků, kdy zvýšená metabolická činnost zlepšuje kvalitu kůže. Udvartana pomáhá v odstranění nadměrného tuku, reguluje kapha došu, odstraňuje následky zvýšeného pocení, svědění a únavy.


MARDANA
Mardana je masáž s bylinnými oleji, při které se vyvíjí většího tlaku na masírované části svalů, proto je vhodná pro jejich udržování a růst. Může být dávána jako pravidelná péče o tělo nebo v případě nerovnováhy způsobené především váta došou. Jsou to některé typy kožních nemocí, poruchy krevní cirkulace, potíže s vazy, šlachami a klouby.

SVÉDANA
Svédana jsou potní procedury, které jsou vhodné jak pro pravidelnou péči o tělo, tak pro navrácení rovnováhy. Pot je odpadní látkou, která udržuje rovnováhu tělesných tekutin a odstraňuje odpadní látky z těla. Svedana pomáhá zmírnit symptomy bolesti, ztuhlosti a těžkosti. Může být použita například při rýmě, kašli, ochrnutí, zácpě, třesu, pocitu necitlivosti, otocích, nerovnováze váta-kapha atd.


Bášpa svéda je nejvíce oblíbená potní procedura celého těla kromě hlavy. K tomuto účelu slouží potní box, který je vyhříván párou s bylinami.


Nadí svéda je potní procedura, při které se proud bylinné páry přivádí pomocí trubice. Je to lokální procedura, kterou předchází bylinná olejová masáž.


Pinda svéda je potní procedura, při které se používají teplé pytlíčky s bylinami. Je vhodná pro celkovou regeneraci a rovnováhu váty.


Valuka svéda je lokální procedura, při které se aplikuje suché teplo prostřednictvím nahřívaných sáčků.


Pizičil je procedura při níž se polévají teplé bylinné oleje nebo jiné bylinné přípravky na tělo. Vedle pravidelné péče o tělo, pizičil je velmi účinný při nerovnováze váty, především u ochrnutí končetin, proti stárnutí a topornosti.


Kati basti je procedura při níž se teplé bylinné oleje nalévají do hrázky z těsta, umístěné do oblasti křížové a bederní páteře. Tato procedura je účinná při bolestech dolní části zad.


Gríva basti je procedura při níž se teplé bylinné oleje nalévají do hrázky z těsta umístěné do oblasti krční páteře. Tato procedura je účinná při bolestech krční páteře.


Džánu basti je procedura při níž se teplé bylinné oleje nalévají do hrázky z těsta umístěné do oblasti kolenních kloubů. Tato procedura má regenerační účinky při bolestech kolenních kloubů.


Širodhára je procedura, při které průběžně protéká pramínek oleje nebo bylinného přípravku na čelo a pokožku hlavy. Širodhára je vhodná při stresu, vysokém krevním tlaku, bolesti hlavy a úzkosti.


Mukhalepa je procedura, při které se aplikují různé pleťové masky pro regeneraci nebo vyčištění pleti.

©2021 sattvika.cz. Všechna práva vyhrazena.
Free Joomla! templates by Engine Templates